اصفهان،خیابان طیب،بن‌بست شهید مهدوی،مجتمع پزشکی آرمان،بلوک‌مرکزی،طبقه2،واحد308
فعالیت در سراسر کشور
info@takcctv.ir
۹۱۰۰۳۹۳۰ – ۰۳۱
َشبکه های اجتماعی

راهنمای نصب دزدگیر منزل و اماکن

راهنمای نصب دزدگیر منزل و اماکن

بعضی از دزدگیر های اماکن دارای پیچیدگی نصب هستند که باید توسط یک شخص حرفه ای صورت بپذیرد. در عین حال برخی دیگر از دستگاه ها به صورت بسته های آماده ای ارائه می گردند که خودتان می توانید نصب نمایید.نصب دزدگیر شامل قراردادن فیزیکی تجهیزات از جمله دستگاه، آژیر و سنسورها در جای مناسب است و سپس این تجهیزات باید به یکدیگر متصل شوند. برخی از سیستم ها با استفاده از سیم و برخی به صورت بیسیم به یکدیگر متصل می شوند.

نصب فیزیکی تجهیزات:

1- نصب دستگاه مرکزی:

ابتدا دستگاه کنترل مرکزی را نصب کنید. باید تصمیم بگیرید محل مناسب نصب آن کجاست. محل نصب دستگاه مرکزی دزدگیر باید دارای ویژگی های زیر باشد:

به پریز برق نزدیک باشد.(دزدگیر بیسیم)

دور از دسترس و چشم افراد باشد.(دزدگیر سیمی)

در قسمت مرکزی خانه و دارای فاصله نسبتا مساوی تا محل سنسورهای مختلف باشد.

داخل محفظه فلزی و آلومینیومی نصب نگردد.(بیسیم)

محل مورد نظر دارای پوشش آنتن دهی مناسبی برای سیم کارت باشد.

عموما برای نصب دستگاه مرکزی ابتدا یک پایه با پیچ به دیوار متصل می شود و دستگاه بر روی پایه متصل می گردد. پس از جاگذاری دستگاه، آن را به برق متصل کنید. در این حالت نصب فیزیکی دستگاه مرکزی انجام شده است.

نکته : دستگاه های سیمی و بیسیم در برخی از مدل ها می بایست باتری اتمی بکاپ داخل دستگاه قرار گیرند و در برخی از مدل ها باتری های لیتیومی توسط کارخانه داخل دستگاه قرار داده شده اند.

 2- نصب آژیر:

برای تشخیص محل نصب آژیر به نکات زیر توجه کنید:

آژیر باید در محیط خارجی خانه نصب شود.

سیم کشی آژیر تا دستگاه مرکزی باید دور از دسترس سارقین باشد. یکی از تکنیک های سارقین قطع کردن سیم آژیر و از کار انداختن آن قبل از ورود به خانه است. بهتر است که سیم کشی آژیر داخل لوله فلزی قرار گیرد و پلمپ شود.

آژیر دزدگیر شما در صورتی که حالت شیپوری دارد باید حتما در محفظه فلزی قرار گیرد تا در مقابل بارندگی، خرابکاری و دسترسی سارقین دور باشد.

از سیم با کیفیت برای اتصال آژیر استفاده نمایید تا دوام و کارایی عملکرد افزایش یابد. o آژیر بیسیم را می توانید به راحتی هر جایی که می خواهید نصب کنید. دقت نمایید برای نصب آن نیاز به برق شهری دارید.

آژیر های بیسیم دارای باتری پشتیبان در هنگام قطع برق می باشند.

3- نصب سنسور چشمی حرکتی:

سنسور چشمی برای تشخیص حرکت در محیط های مختلف به کار می رود. در صورتی که این سنسور در جای مناسب قرار نگیرد کارایی لازم را نخواهد داشت. توجه داشته باشید چشمی دزدگیر به مواردی هم چون نور شدید، گرمای بخاری، تکان خوردن پرده، حرکت حیوانات و مواردی از این دست حساس است. لازم به ذکر است این سنسور در انواع مختلف با قابلیت های تشخیص حیوان، تشخیص نور، دمای محیط و امواج مزاحم در بازار موجود می باشند. سنسورهای معمولی این ویژگی ها را ندارند. جهت جلوگیری از بروز خطا حتما نکات زیر را در هنگام نصب سنسور در نظر داشته باشید:

سنسور را ترجیحا در گوشه دیوار در ارتفاع بالای 2 متر با زاویه مناسب که سر آن به سمت محیط مورد نظر است نصب نمایید.

از نصب سنسور در جایی که نور آفتاب به صورت مستقیم به آن می تابد جدا بپرهیزید.

از نصب سنسور در بالای بخاری و سایر منابع گرما خودداری نمایید.

در صورتی که حیوان خانگی دارید حتما از سنسورهای وزنی استفاده کنید.

سنسور حرکتی داخلی را در محیط بیرون نصب نکنید.

در موارد خاص از سنسور های پرده ای و 360 درجه استفاده کنید.

سنسور را طوری نصب نمایید که عمود بر شیشه نباشد.

ارتفاع نصب و عمق و زاویه دید همه ی سنسور ها یکسان نیست.

4- نصب سنسور درب و پنجره:

نصب سنسور درب و پنجره عموما دارای پیچیدگی خاصی نیست. این سنسورها از دو بخش تشکیل شده است و به راحتی توسط چسب دوطرفه قابل نصب می باشند. بخش اصلی و بزرگتر بر روی قسمت ثابت و مگنت بر روی قسمت متحرک درب یا پنجره نصب می شود. به محض باز شدن و فاصله گرفتن این دو قسمت از هم سنسور تحریک می شود.

سنسور درب و پنجره باید در قسمت داخلی درب نصب گردد.

فاصله دو قسمت سنسور از همدیگر کمتر از یک سانتی متر باشد.

در محل هایی که درب و چهار چوب هم سطح نیستند می توان از فوم ارتفاع دهنده استفاده کرد.

تفاوت نصب دزدگیر سیمی و بیسیم:

همانطور که اشاره شد دو نوع دزدگیر به لحاظ تکنولوژی ارتباطی در بازار وجود دارد. دزدگیر سیمی که تجهیزات از جمله سنسورها و آژیر از طریق یک سیم چهار رشته ای به دستگاه مرکزی متصل می شود. در دزدگیر بیسیم، هیچ نوع سیم کشی جز سیم برق برای دستگاه و آژیر وجود ندارد. دزدگیرهایی وجود دارند که هم قابلیت اتصال بیسیم و هم اتصال سیمی سنسورها و سایر تجهیزات به دستگاه را دارند.

نصب دزدگیر سیمی 4 زون:

برای اتصال سنسورهای سیمی به دزدگیر در داخل دستگاه مرکزی پایه هایی در نظر گرفته شده است. بر روی این پایه ها یک پیچ وجود دارد که برای وارد کردن سیم به داخل پایه باید پیچ ها را شل کنید. برای اینکه بدانید سنسور و آژیر و سایر تجهیزات را به کجا متصل کنید به تصویر زیر دقت نمایید:

 این پایه های سبز رنگ به صورت جفت جفت می باشد. در زیر هر پایه عبارتی درج شده است که با خواندن آن می توان فهمید که مخصوص اتصال کدام سنسور یا تجهیزات می باشد. اگرچه در برندهای مختلف دزدگیر این عبارات دارای تفاوت های جزیی هستند اما به طور کلی طبق راهنمای زیر می توانید کاربرد هر کدام از پایه ها را بدانید:

1- AC:

این دو پایه محل اتصال برق شهری 220 ولت به دستگاه می باشد. در اتصال برق شهری به دستگاه دقت ویژه ای داشته باشید. در صورت اتصال اشتباه دو رشته سیم برق شهری، دستگاه شما خواهد سوخت.

2- BATT :

این دو پایه که به صورت مثبت و منفی بر روی برد الکترونیکی دستگاه قرار دارد و محل اتصال باتری به دستگاه دزدگیر است. در هنگام اتصال سیم های باتری به دستگاه به علامت های مثبت و منفی دقت کنید.

3- AUX:

ورودی AUX محل اتصال برق تمامی سنسورهای دزدگیر می باشد. توجه داشته باشید در دزدگیرهای سیمی کابل برق تمامی سنسورها به یکدیگر وصل شده و در یک نقطه جمع می شوند و به AUX دستگاه متصل می شوند. AUX دارای ولتاژ 12 ولت است که سنسورها از این طریق روشن می شوند. بر روی AUX نیز علامت مثبت (+) و منفی (-) وجود دارد که باید در هنگام اتصال کابل به سنسور به علامت + و – روی سنسور دقت نمایید. (بر روی سنسور ممکن است به جای علامت منفی عبارت GND درج شده باشد.)

4- SIR:

محل اتصال آژیر های از نوع Strobe Siren به دستگاه می باشد.

5- SP:

محل اتصال اسپیکرهای 8 اهمی کوچک به دستگاه می باشد. این آژیرها به آژیر پیزو معروف هستند.

6- TEL:

محل اتصال خط تلفن شهری به دستگاه دزدگیر می باشد.

7- Z1/Z2/Z3 تا Z8 :

اصولا 4 یا 8 عدد ورودی با نام های Z1/Z2/Z3 و Z4 بر روی برد اصلی دزدگیرهای سیمی قرار دارد. این زون ها، محل اتصال خروجی هشدار سنسورها به دستگاه می باشند. هر کدام از این زون ها دارای یکی از حالات زیر می باشند که می توانید بر اساس نیاز خود یکی را انتخاب کنید. 

نکته: دقت نمایید برای اتصال هر سنسور به دستگاه 4 رشته سیم نیاز است. 2 رشته برای برق که به قسمت AUX وصل می شود. دو رشته برای هشدار در زمان بروز خطر که به یکی از زون های Z1 تا Z4 وصل می شود.

 Z1 CHIM          به زون دینگ دانگ شهرت دارد. چنانچه کسی سنسور متصل به این زون را تحریک نماید، صدایی به حالت دینگ دانگ از دستگاه شنیده می شود. این صدا در زمان غیرفعال بودن حفاظت دستگاه نیز شنیده می شود. این زون برای اتصال سنسور در و پنجره مناسب است.

Z2 WL         حالت ناحیه تاخیری است. ناحیه تاخیری به ناحیه ای گفته می شود که در صورت تحریک ناحیه مد نظر پس از صبر کردن زمان مشخصی شروع به آژیر زدن می کند.

Z3 OMIT     سنسورهای متصل به این زون در زمان حالت نیمه فعال، از مدار خارج می گردند. حالت نیمه فعال برای زمانی است که در خانه هستید و میخواهید فقط بعضی از سنسورها عمل کند. به آن “حالت حفاظت خانگی” نیز میگویند.

Z4 24H        این ناحیه به صورت 24 ساعته فعال است. این زون بدون توجه به فعال یا غیرفعال بودن حفاظت در صورت تشخیص آژیر دستگاه را فعال می کند. این زون برای نصب سنسورهای حساس مثل آتش یا گاز مناسب است.

نصب دزدگیر سیمی/بیسیم 8 زون:

توضیحات ارایه شده تا این قسمت مخصوص دستگاه های 4 زون سیمی متداول در بازار می باشد. نوع دیگری از دزدگیر اماکن 8 زون در بازار موجود است که علاوه بر زون های سیمی از زون بیسیم نیز پشتیبانی می کنند. در ادامه به معرفی نحوه زون بندی و تنظیم اتصالات فیزیکی می پردازیم.

دزدگیرهای 8 زون موجود در بازار می توانند به صورت همزمان از زون های سیمی و بیسیم پشتیبانی کنند. ساختار پایه های اتصال بر روی برد الکتریکی در این مدل ها متفاوت و دارای نام های دیگری است. برخی از پایه ها مشابه دزدگیر 4 زون است که از توضیح مجدد آن می پرهیزیم. پایه های این مدل ها به شرح زیر است:

1- IN1- ، IN2-، …، IN6-: این 6 ورودی برای اتصال سنسورهای مختلف به کار می رود. انواع سنسور در و پنجره و سنسور های چشمی حرکتی را می توان به این قسمت متصل نمود. (جهت بستن این زون ها آن را به قطب منفی GND- متصل کنید.)

2- IN7+ و IN8+: IN1- ، IN2-، …، IN6-:  (جهت بستن این زون ها آن را به قطب مثبت (+) متصل کنید.)

3- INT.MIC: ورودی میکروفون به دستگاه است.

4- EXT.MIC: جهت شنیدن صدای محیط به دستگاه متصل می شود.

دیاگرام نصب چراغ های نمایشگر دزدگیر و مفهوم آن:

چراغ AC: روشن بودن این چراغ به معنای وصل بودن برق شهری به دستگاه است.

چراغ BAT: دارای سه حالت است:

 سبز ثابت: در این حالت باتری دستگاه پر و آماده به کار است.

 سبز چشمک زن: در این حالت باتری در حال شارژ می باشد.

 قرمز: باتر در حال خالی شدن است و شارژ رو به پایان است.

چراغ TEL: در صورت وصل بودن خط تلفن در دستگاه های تلفن کننده این چراغ باید روشن باشد.

چراغ ARM: زمانی که حالت حفاظتی دستگاه فعال می باشد این چراغ روشن است. به طور کلی در تمامی دزدگیر ها عبارت ARM به معنای فعال بودن و DISARM به معنای غیرفعال بودن است.

چراغ ALARM: در صورتی یکی از سنسورهای دستگاه تحریک شود این چراغ روشن می شود

 مزیت استفاده از دزدگیر DIY این است که می توانید خودتان با دزدگیرتان آشنا شوید. اینکه با سیستم امنیتی خود آشنا باشید نکته مهمی است. به دلیل اینکه شما مدام با این سیستم سر و کار دارید باید بتوانید کنترل تمام عملکرد های آن را در دست داشته باشید. در غیر این صورت در مواقع لزوم ممکن است نتوانید بهترین استفاده را از سیستم خود ببرید.

به طور کلی نصب دزدگیر اماکن به دو حالت نصب حرفه ای و نصب DIY امکان پذیر است

نصب حرفه ای چیست؟

همانطور که در در این مطب متوجه شدید بسیاری از دزدگیرها برای نصب، نیاز به اطلاعات فنی زیادی دارند. اطلاعاتی مثل نحوه اتصال سنسورها به برد الکترونیکی و هم چنین آشنایی با کدهای تعریف شده برای دستگاه از این موارد است. برای بسیاری از مشتریان پرداخت هزینه های نصب و راه اندازی و در ادامه آن نگه داری دشوار است.

نصب DIY (خودتان نصب کنید)

استفاده از سیستم های DIY باعث صرفه جویی شما در زمان و هزینه های مالی نصب سیستم های امنیتی نیز میگردد. یک سیستم امنیت خانگی DIY خیال شما را بابت هرگونه پیچیدگی های نصب و ارتقا و عیب یابی راحت می کند. به دلیل سادگی چنین سسیتم هایی هرکس با حداقل دانش فنی می تواند تنها با مطالعه دفترچه راهنمای محصول آن را راه اندازی نماید. از عمده دلایل DIY بودن این سیستم می توان به موارد زیر اشاره کرد: عدم نیاز به تنظیم هر گونه قطعه الکترونیکی متصل بودن کلیه سنسورها به دستگاه مرکزی در هنگام خرید سبک و کوچک بودن و عدم نیاز به سوراخ کاری دیوار برای نصب هریک از تجهیزات نصب راحت و ساده سیم کارت مشابه با یک گوشی موبایل راه اندازی نرم افزار موبایل تنها با ورود شماره سیم کارت دستگاه بی شک استفاده از دزدگیر DIY باعث می شود در هزینه های اضافی صرفه جویی نمایید. به جای آن هزینه خود را برای خرید یک سیستم با کیفیت هزینه می کنید.

دیدگاه

  • Ali

    1399-09-20

    باسلام ودرود برمديريت توسعه ارتباط كيميا نقش جهان اصفهان
    سپاس ازمطالب خوب وباارزش شما
    اميدوارم همچنان بيش ازپيش بدرخشيند

    پاسخ

ارسال یک نظر