انتخاب هارد برای سیستم مداربسته

تاریخ نوشته : 6 دی 1401
راهنمای انتخاب هارد برای سیستم مداربسته

راهنمای انتخاب هارد برای سیستم مداربسته

اهمیت انتخاب هارد مناسب برای سیستم دوربین مداربسته را معمولا مشتریان پس از نصب می فهمند.

نوع هارد

نوع هارد استفاده شده در سیستم های مداربسته، هارد اینترنال است. امکان استفاده از هارد اکسترنال یا فلش درایو برای ضبط دوربین های مداربسته به هیچ عنوان وجود ندارد.

ظرفیت هارد

ظرفیت هارد دوربین مداربسته با توجه به کیفیت تصاویر ضبط شده و زمان ضبط شما مشخص می شود. هرچه کیفیت تصویر شما بالاتر و زمان ضبط شما بیشتر باشد نیاز به هارد با ظرفیت بیشتری دارید.

برند و گارانتی هارد

هارد دیسک ها دارای برندهای متفاوتی هستند. شرکت Western Digital با کیفیت ترین شرکت تولید کننده هارد دیسک است که در ایران قابل دسترس است. سعی کنید به هیچ عنوان از کیفیت هارد دیسک خود کم نکنید چون در صورت خرابی هارد هزینه شما به مراتب بالاتر خواهد بود.

شرکت های متفاوتی هارد دیسک ها را گارانتی می کنند. در بین این شرکت ها سازگار ، الماس و آواژنگ دارای شهرت بیشتری هستند. معمولا هاردهایی که این شرکت ها گارانتی می کنند کمی گران قیمت تر هستند.

از نکات مهم انتخاب هارد دیسک می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

فرمت فشرده‌سازی: اولین نکته، فرمت فشرده سازی دستگاه DVR است. امروزه DVR ها از فرمت های ذخیره سازی متعددی اعم از H.264 ،H.265 و H.265+ استفاده می کنند. این مطلب یکی از ممیزه های انتخاب می باشد.

رزولوشن ضبط: هرچه رزولوشن تصویر شما بالاتر باشد حجم اطلاعات بیشتر شده  لذا برای ضبط تصاویر به هاردی با ظرفیت بالاتر نیاز خواهید داشت.

حرکت در تصاویر: روش های فشرده سازی تصویر به این صورت است که در فریم های متوالی قسمت های تکراری و بدون تغییر را حذف نموده و ظرفیت فیلم ها را به شدت کاهش می دهند. بنابراین وجود تغییرات سریع و دائمی در فیلم باعث افزایش ظرفیت فیلم های ضبط شده خواهد شد.

ظرفیت: مهمترین مشخصه یک هارد دیسک ظرفیت آن است. هرچه ظرفیت هارد بیشتر باشد می تواند مقادیر بیشتری از اطلاعات را در خود ذخیره کند. ظرفیت هارد دیسک با واحد ترابایت نشان داده می شود. باید در نظر داشت بعضی از دستگاه ها دارای استقرار دو عدد هارد دیسک میباشند، لذا اگر قرار باشد از هارد با ظرفیت بالا بطور مثال 2 ترا بایت استفاد کنیم، بهتر است از دو هارد 1 ترا بایت استفاده گردد.

سرعت چرخش دیسک: سرعت چرخش یک هارد نشان دهنده سرعت آن در نوشتن یا خواندن اطلاعات است. هرچه سرعت چرخش دیسک ها بیشتر باشد هارد دیسک هم عملکرد سریعتری خواهد داشت.

طول عمر و ماندگاری : طول عمر یک هارد دیسک رابطه مستقیمی با متریال بکار رفته در ساخت آن اعم از جنس صفحات، تکنولوژی ساخت و سایر عوامل دارد که تعیین می کند چه مدت می توان از هارد استفاده کرد.